2020 Festival Awards
Drama Feature Screenplay AwardPresented by Writers Guild of America, East The Young Woman By Edward Drake |
Comedy Feature Screenplay AwardPresented by Sony Pictures Animation Harold Doesn’t Die By Stephen Sloot |
Sci-Fi Feature Screenplay AwardChupacabra By Mark Ellis |
Horror Feature Screenplay AwardOpen House By Sean J.S. Jourdan and John Ingle |
Drama Teleplay Pilot AwardRichmond Underground By Melissa Turkington and Ben Samuels |
Comedy Teleplay Pilot AwardLemonlight By M. Rowan Meyer |
Drama Teleplay Spec AwardPose: Different Dances By Casey Bischel |
Comedy Teleplay Spec AwardWhat We Do In The Shadows: The Lamp By Ethan Von Zamft |
Enderby Entertainment AwardKing Of Rio Barro By Jonathan Easley |
Scholastic Entertainment Fellowship For Kids And Family Content AwardSpace Kids By Joshua Losben and Scott Gabriel |
Rooster Teeth Fellowship AwardThe Mclean Ladies’ Foundation For Modern Literary Appreciation By Alexis Perkins |
Rooster Teeth Development Deal AwardPlease Don’t Hate Me By Nina Kim |
Josephson Entertainment Fellowship Teleplay Pilot AwardThe World Famous Maxine Is Arriving Now By Joseph McMahon |
Josephson Entertainment Fellowship Feature Screenplay AwardCompany Man By Nancy Duff |
AMC One-Hour Pilot AwardIRIS By Natasha M. Hall |
HUMANITAS ORIGINALS AwardThe Bridge to Ossabaw Island By Kieran A. Gallagher |
Scripted Digital Series AwardPresented by Stage 13 Lady Mozart By Michelle Sarkany |
Short Screenplay AwardLike You Think You Know Me By Stephen Schuyler |
Playwriting AwardWake The Body By Matt Ackels |
Fiction Podcast AwardCurtains By Kareem Badr and Mike D’Alonzo |
Film Competition Jury Winners
Narrative FeatureThe Badger, written and directed by Kazem Mollaie |
Documentary FeatureThe Book Keepers, written and directed by Phil Wall |
Comedy Vanguard FeatureStandard, written and directed by Fernando González Gómez |
Dark Matters FeatureThe Blue Orchid, written by Carl Marott and Hans Frederik Jacobsen, directed by Carl Marott |
Narrative ShortThe Recordist, written by Indianna Bell, directed by Indianna Bell and Josiah Allen |
Narrative Student ShortHome, written and directed by Adewale Olukayode |
Documentary ShortBlood on our Side, written by Rodrigo Hernandez, Elpida Nikou and Gino Moreno, directed by Rodrigo Hernandez and Elpida Nikou |
Animated ShortTo The Dusty Sea, written and directed by Héloïse Ferlay |
Produced Digital SeriesPresented by Stage 13 #martyisdead, created by Pavel Soukup |
Enderby Entertainment Fellowship Award1,2,3, All Eyes On Me, written by Emil Gallardo and Derek Ho, directed by Emil Gallardo |
YOUNG FILMMAKERSSophie and Jacob written and directed by Max Shoham |
Audience Award Winners
Marquee FeatureDave Not Coming Back, written and directed by Jonah Malak |
Narrative FeaturePaper Tiger, written and directed by Paul Kowalski |
Documentary FeatureThe Book Keepers, written and directed by Phil Wall |
Comedy Vanguard FeatureReboot Camp, written and directed by Ivo Raza |
Dark Matters FeatureBlinders, written by Tyler D. Savage and Dash Hawkins, directed by Tyler D. Savage |
Texas Independent FeatureHorton Foote: The Road to Home, directed by Anne Rapp |
Narrative ShortThe Yellow Dress, written and directed by Alex Ko |
Narrative Student ShortMolly Robber, written and directed by Austin Hall and Zach Visviks |
Documentary ShortLittle Rink, written and directed by Lisa Melmed |
Animated ShortTo: Gerard, written and directed by Taylor Meacham |
Produced Digital SeriesPresented by Stage 13 Break In, created by Justin Gallaher and Samuel Roseme |
Film Competition Jury Honorable Mention
Narrative FeaturePaper Tiger, written and directed by Paul Kowalski |
Documentary FeatureWildflower, directed by Matt Smukler |
Comedy Vanguard FeatureFilm Fest, written by Marshall Cook and Paul Alan Cope, directed by Marshall Cook |
Dark Matters FeatureThe Arbors, written by Clayton Witmer and Chelsea Cummings, directed by Clayton Witmer |
Narrative ShortThe Terrorist, written by Omer Levin Menekse, directed by Jerell Rosales |
Narrative Student ShortUndercut, written and directed by Kelly Pike |
Documentary ShortMiss Curvy, directed by Ghada Eldemellawy |
Animated ShortMeow or Never, written by Neeraja Raj and Vanessa Rose, directed by Neeraja Raj |
Produced Digital SeriesPresented by Stage 13 Blackwater, created by Boise B. Esquerra |