AFF is thrilled to announce the 2023 Script Competition Finalists! 67 scripts were chosen for the Final Round with one winner to be determined in each of the 17 categories. The winners will be announced during this year’s Conference.
If you are an agent, manager, or producer interested in contacting any of our Finalists from the competition, please contact screenplay@austinfilmfestival.com to request a copy of this year’s Producers Book which contains their script loglines and contact information.
THIS YEAR’S FINALISTS INCLUDE:
COMEDY FEATURE SCREENPLAY
A FOREST THROUGH THE TREES By Ryan Ederer
GONE HOME By Colin Moore
Sean Bean Won’t Die by Christopher Woodring and Geoff Allison
Turn the Heat Up by Helen K. Thomas
DRAMA FEATURE
Presented by Writers Guild of America, East
Black Waters by Kate Imy
Hoods by Timothy Fasano
The Language of Wolves by Nan Schmid
T-Minus Zero by Troy Anthony Miller and J.R Smith
ENDERBY ENTERTAINMENT AWARD
For feature scripts in all genres with an original concept and distinctive voice that can be produced for under $10 million. The production company was founded by Rick Dugdale and Daniel Petrie, Jr.
All-In Quinn by Tyler True
Black Mouth Cur by Kai Kido
Inward by Jolan Bastien
My Secret Garden by Sly Raymond
Undertakings by Maximillian Stenstrom
HORROR AWARD
Open to thrillers, dark suspense, sci-fi, and macabre themes.
CAOINEADH by Elise Salomon
PARADISE by Daniel Byers
Sensei by Merridith Allen
SCI-FI AWARD
Open to science fiction, fantasy, horror, surrealism, myth/legend and fantastical storytelling.
Dark Magic Kingdom by Stephen Polakiewicz
Lost Time by Ben Hickernell
ROY G. BIV by Sebastian Davis
ROOSTER TEETH BIPOC FELLOWSHIP AWARD
Open to scripts from underrepresented writers in the industry.
As I Am by Stephanie Bast
Crimson by Star Victoria
Motherland by Pallavi Yetur
Turn the Heat Up by Helen K Thomas
Yasmine/Jasmine by Yossera Bouchtia
ROOSTER TEETH WOMEN & ANIMATION FELLOWSHIP
Open to scripts from underrepresented writers in the industry.
Inward by Jolan Bastien
Just Noise by Grace Rein
Solvang Mysteries by Irene White
STREAM OF CONSCIOUSNESS by Patia Prouty
Ulster by Allison Mick
AMC ONE-HOUR PILOT AWARD
All Finalists will be reviewed exclusively by AMC who will determine the Winner.
Blind Mice by Aaron Milus
Die Like Fire by Eric Perini & Sebastian Savino
Majestic 12 by Jake D. Williamson
Say Something by Emily Holleman
The Coors Kidnapping by Alex Enriquez Drummond & Owen Williams
COMEDY TELEPLAY PILOT
Arthur and Lancelot by Victoria Zeutzius
Just Noise by Grace Rein
Save Point by Lindsey Galloway
DRAMA TELEPLAY PILOT
Say Something by Emily Holleman
State of the Art by Austin Elliott
Stream of Consciousness by Patia Prouty
The Hellmouth by Francesco Staluppi
Underbelly by Julianna Yonis
COMEDY TELEPLAY SPEC
Ghosts: Isaac & Nigel: A Lobster Tail by Justin Douglas
Hacks: The Gag by Baylor Knobloch
What We Do in the Shadows: The Chupacabra by Jordan Obey
DRAMA TELEPLAY SPEC
STAR TREK STRANGE NEW WORLDS – “Have Phaser — Will Travel!” (Spec) by Ryan Riddle
Succession: Juan Fucking Snow by Emmanuel Gutierrez
The Great: “Death Becomes Him” by Marguerite Spellman
SCRIPTED DIGITAL SERIES
2nd RATE FAIRY by Tony Ferrendelli and Roger Rittenhouse
Los Compadres by Nina Martinez
Psychic by Aiden Moretti
SHORT SCREENPLAY
Good Evening, Marshall (Good Evening, Geraldine) by Jessica Mosher
Hope on an Envelope by Jae Cheon
Hanging On by Matthew Cooper
STAGE PLAY
The Ghosts of the Garden by Brandon Lill
The Housing Situation on Neptune by Nijae “NJ” Draine
Throwing Birds at Tippi Hedren by Ted Chastain
FICTION PODCAST
Brightwaters by Alex Fletcher
Cahokia by Ray Agostinelli
The Crime at Camp Ashwood by Laura Hunter Drago
JOSEPHSON ENTERTAINMENT SCREENWRITING FELLOWSHIP
A FOREST THROUGH THE TREES By Ryan Ederer
Black Waters by Kate Imy
Say Something by Emily Holleman
Stream of Consciousness by Patia Prouty
The Hellmouth by Francesco Staluppi
Turn the Heat Up by Helen K Thomas
Underbelly by Julianna Yonis
CONGRATULATIONS TO ALL OF THIS YEAR’S FINALISTS!